O všem, co hýbe mým světem

Mein Bild
Innsbruck, Tirol, Austria
"Co dosažením cílů získáte, není tolik důležité jako to, čím se v průběhu cesty k těmto cílům stanete."
~ Zig Zigar ~

"Nerozebírejte pořád, čeho všeho můžete jednou dosáhnout. Raději přemýšlejte, jak moc můžete milovat to, co právě teď děláte."
~ Leo Babauta ~

21. September 2010

Perly padají

Občas se v různých situacích musím pozastavit nad tím, jak lidé ve světě (byť jen v sousední zemi) o nás, o České republice, málo vědí.


FAKTÁ FAKTÁ FAKTÁ

Napadlo mě sepsat následující FAKTA, jakožto takový seznam toho, co se o nás ve světě traduje, nebo vlastně přesněji spíš neví. Pro nás, domorodce z Čechistánu, jsou to samozřejmosti. Já chci ale dát odpověď lidem a cizincům, kteří budou gůglit za účelem získání nebo upřesnění informací. I když, budou-li shánět informace, pak určitě někde na wiki a ne tady. Proto a přesto píšu také v němčině a začínám i ve španělštině, protože se na těchto dvou jazykových územích dlouhodobě vyskytuji a tudíž pochopíte, že se potřebuji cvičit. Jinak připomínám, že vycházím z vlastních zkušeností, takže mimojiné slouží i pro zasmání. I když, zas tak vtipný to taky nejni.

Česká republika je v Evropské Unii a sice od 1. května 2004.
La República Checa es miembro de la Unión Europea desde el 1 de mayo de 2004.
Die Tschechische Republik ist wirklich EU-Mitglied seit dem 1. Mai 2004.
wikipedia hezky česky
Že v EU nejsme si myslel jeden pán v komisi, když se mnou letos v září dělal přijímací pohovor do kurzů sponzorovaných městem. Vadilo mu, že nemám pas, ale jen občanku. Na kterou cestuji po celé EU, což se jemu ale vůbec nelíbilo a asi mi nechtěl věřit. Na druhou stranu nutno dodat, že naše občanky jsou poněkud zaostalé. Ta moje byla vydána v prosinci 2009, to znamená, že pak by, jsme-li již pátým rokem po vstupu do EU a je povoleno v rámci EU cestovat pouze na OP, mělo být také někde na OP uvedeno, že jsme státem EU. To tu zjevně chybí, navíc např. trvalý pobyt nebo rodinný stav jsou uvedeny pouze v češtině.

Praha je hlavní město České republiky.
Prag ist tatsächlich die Hauptstadt von Tschechien und nicht von der Slowakei oder Ungarn, tja wie auch immer. ( In der Slowakei hama die Bratislava, in Ungarn ist es die Budapest, alles klar...)

Paradoxně právě toto si zejména Rakušané pletou. Teda spíš asi hádají, jestli se trefí. Aspoň teda ti mladší okolo třiceti a míň.
I díky tomu jsem přesvědčená, že ať už je naše školství jakkoliv špatné, máme my jako Češi, a teď počítám všechny lidi, i ty se základkou, lepší vědomosti (ne vzdělání) ze zeměpisu než Rakušané s vystudovanou vejškou. Amen.
Jen si vzpomeňte, jak sme se my na základce učili dokola státy Evropy a jejich hlavní města. A jděte se zeptat průměrného Čecha, jestli ví, které hlavní město má Norsko, Španělsko, Francie a nebo Rusko.

Španělé stále na vše odpovídají "mañana".
Jsem tu dva měsíce a zatím mi ještě nikdo neřek, že se něco nechá na maňana. Dokonce sem už oběhla pár úřadů a, i když trpělivostí se obrnit bylo fakt potřeba, tohle slovo zatím nikde nepadlo. Dokonce sem jednou já sama navrhla jednomu úředníkovi, když mi chyběla jedna kopie nějakýho dokumentu, že přinesu mañana, odpověděl, že ne, a šel to raději někam sám okopírovat. Takže... je to mýtus nebo pravda? Nebo že by něco mezi? K této otázce se vrátim eště pozdějc, třeba už pak budu vědět víc! :)
Apropó, čimdálvíc mam pocit, že to spíš my češi odkládáme spoustu věcí na maňááána.

ČR má dva oficiální názvy: Česká republika nebo Česko.
Pořád znova a znova slyším od cizinců, že jsem z Československa...
Rakousko nás zná jako Tschechei/Čechy a Morava/Böhmen, Tschechien/Česko, ale taky často ještě používaj Tschechoslowakei,... no a nedejbože si to tam někteří také zaměňují s Tschechenien...

Včera na kurzu catalá nám rozdali mapku celýho světa, naše malá republika tam neni ani vidět, ale aspoň nápis TXECOSLOVÁQUIA. Správně katalánsky jsme Txequia a nebo taky República Txeca, španělsky República Checa, ale každý to napíše, jak se mu to zrovna hodí :)

Že my, Češi, žijeme ve střední evropě, je věc jistá. Na západě nás ale skoro všichni automaticky spojují s Ruskem a věří, že píšeme azbukou. A když vás uvidí, jak píšete latinkou, neuniknete ani jejich shovívavému pohledu. Pro Rakousko jsme východní Evropa, kdežto oni sami už jsou západ, ale to je už spíše jen takový rakousko-uherský nešvar.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Sleduj můj blog!

Translate

中文(简体) Português English (US) Français Deutsch Italiano 日本語 한국어 Русский Español