O všem, co hýbe mým světem

Mein Bild
Innsbruck, Tirol, Austria
"Co dosažením cílů získáte, není tolik důležité jako to, čím se v průběhu cesty k těmto cílům stanete."
~ Zig Zigar ~

"Nerozebírejte pořád, čeho všeho můžete jednou dosáhnout. Raději přemýšlejte, jak moc můžete milovat to, co právě teď děláte."
~ Leo Babauta ~

24. Januar 2012

španělská zimní květena

Španělsko je zemí květů, jiných květů než na jaké jsme zvyklí u nás doma. Mezi nejznámější patří asi ibišky a azalky, další jsou opuncie, a pak mnoho jiných málo známých rostlin, které mají svůj původ v jiných zemích např. v latinské americe nebo v asii.
Strom, který kvete postupně od prosince do února a jehož květy jsou vanilkové barvy, se jmenuje Chorisia speciosa a pochází z jižní ameriky. Patří do čeledi slézovitých / cejbovitých. Je zvláštní tím, že jeho celý kmen i větve jsou bohatě posety velkými ostny. Ty přetrvávají i po té, kdy stromu na jaře opadají květy a listy, a tak v létě zůstává jen holý zčernalý kmen s nebezečně vyhlížejícími trny. Já mu důvěrně říkám "trnovník s vanilkovými květy". Místní údržba zhruba do výšky metru a půl ostny ale osekává, aby se nikdo nezranil. Španělský název stromu je Palo borracho, což se dá přeložit i jako Strom opilec. Kdo ví, co by se stalo, kdyby se člověk zranil o trn, že...hojně kvete v průběhu prosince a ledna
květy vanilkové barvy mají v průměru 10 až 15 cm
poupata vypadají jako malý vanilkový banán

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen

Sleduj můj blog!

Translate

中文(简体) Português English (US) Français Deutsch Italiano 日本語 한국어 Русский Español